Przejdź do treści

Nowe pomysły na kulturę w bielskim MDK

22-02-2021 Kultura
Obrazek aktualności Nowe pomysły na kulturę w bielskim MDK

Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej zachowuje status miejsca przyjaznego dla uczestników zajęć, twórców i animatorów kultury. „Bądźmy razem z MDK!” – to hasło przyświeca wszystkim działaniom podejmowanym (nie tylko) w roku jubileuszowym.

W tym roku mija 25 lat od założenia Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej, który funkcjonowanie jako samorządowa instytucja, skupiająca wszystkie domy kultury w poszczególnych dzielnicach, rozpoczął w styczniu 1996 roku. Ogółem w jednym sezonie kulturalnym MDK organizuje imponująca liczbę ponad 1000 imprez, spotkań, koncertów i wystaw oraz innych wydarzeń kulturalnych, zarówno o charakterze lokalnym, jak tych, które określić można mianem „okrętów flagowych” (o szerszym zasięgu i większej sile oddziaływania). We wszystkich udział bierze co roku prawie 100 000 widzów. W strukturach MDK (podlegających systematycznemu rozrostowi za sprawą uruchamiania kolejnych placówek filialnych) działa dziesięć Domów Kultury i jedna Świetlica (Funkcjonuje w nich ponad 400 grup stałych dla prawie 5 tysięcy uczestników) oraz Galeria Fotografii B&B, a w styczniu br. został przyłączony Klub Nauczyciela.

Przez ostatnie trzy lata udało się wprowadzić do MDK nowoczesne technologie. Wszystkie filie prowadzą ożywione działania na portalach społecznościowych (FB, Instagram, YouTube). Usprawnienie komunikacji pozwoliło na kontynuowanie działalności kulturalnej w dobie epidemii koronawirusa w formule on-line. 

- Jubileusz, który przypada w 2021 roku jeszcze bardziej mobilizuje. Jesteśmy na etapie opracowywania i przygotowywania dużej imprezy plenerowej – mówi dyrektor Miejskiego Domu Kultury Zbigniew Hendzel. – Chcemy zaprezentować, o ile sytuacja pandemiczna na to pozwoli, na przełomie maja i czerwca wielką jubileuszową imprezę-niespodziankę w formie pikniku artystycznego dla całej rodziny. Marzy nam się powtórzenie sukcesu frekwencyjnego podobnego pikniku, który po raz pierwszy, w nowatorskiej formule zorganizowaliśmy w 2019 roku w Parku im. Juliusza Słowackiego.

Otwartość na drugiego człowieka jest wizytówką firmującą poczynania w poszczególnych domach kultury, współtworzących wielką kulturalną rodzinę. Zachowanie równowagi pomiędzy przeszłością a przyszłością ma dobre przełożenie na prowadzone aktualnie działania.

- Cały czas aktualizujemy ofertę, myśląc perspektywicznie o najbliższych latach, m.in. o wprowadzeniu interaktywnych zajęć audiowizualnych oraz warsztatów dj-skich dla młodzieży i wykorzystywaniu na zajęciach drukarek 3D. Chcemy rozwijać sferę multimedialną i dlatego naszym marzeniem, które przeradza się w coraz bardziej realny cel jest uruchomienie niezależnego studia nagrań i własnego studia telewizyjnego na potrzeby profesjonalnych realizacji oraz rejestracji wydarzeń kulturalnych. Serdecznie zapraszamy do korzystania z oferty MDK podczas zajęć stałych, oczywiście od momentu, kiedy pojawi się możliwość szerokiego otwarcia drzwi w placówkach dla odbiorców oferty kulturalnej, a teraz za pośrednictwem naszej strony internetowej: www.mdk.bielsko.pl i portali społecznościowych, które przez cały czas realizują bardzo ciekawe i zróżnicowane wydarzenia kulturalne – zachęca Zbigniew Hendzel. – W 2021 roku MDK przygotowuje liczne niespodzianki, które będzie można zobaczyć i usłyszeć nie tylko w przestrzeni wirtualnej, ale również na żywo.