"BB dla dzieci w sieci"

12-11-2020 Kultura
"BB dla dzieci w sieci"

Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz stworzył stronę internetową dla dzieci www.bbdladzieci.pl zawierającą filmy edukacyjne o Bielsku-Białej, a także inne materiały propagujące wiedzę o historii naszego miasta. Strona powstała w ramach projektu „BB dla dzieci w sieci” realizowanego przez Kubiszówkę w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci”.

Bielsko-Biała ma skomplikowaną, wielokulturową historię, którą przez lata tworzyli mieszkający tu przedstawiciele trzech narodów i trzech religii. Dziś jej świadkami są zabytki architektury, za sprawą których miasto nazywane jest „Małym Wiedniem”. Po drugiej wojnie światowej przybyli tu nowi mieszkańcy. Najpierw repatrianci zza Buga, a potem ludzie szukający pracy w przemyśle. Nasze miasto wciąż przyciąga nowych obywateli, którzy osiadają tu zafascynowani pięknymi krajobrazami i wysoką jakością życia.  Tak różnorodnej wspólnocie nad Białą potrzebna jest jednak wspólna, lokalna tożsamość, którą warto budować, wykorzystując lokalne dziedzictwo kulturowe.

Jak o tej niezwykłej historii w ciekawy i przystępny sposób opowiedzieć dzieciom? Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz przygotował w  ramach projektu cztery filmy edukacyjne, w których przewodnikami po mieście są bielscy

historycy: Piotr Kenig, Jacek Kachel, Dorota Kapska, Ewa Janoszek.

Śladem ich opowieści po mieście wędruje dziewięcioletni bielszczanin Maks.

Równie ciekawą propozycją filmową są animowane adaptacje baśni i opowiadań napisanych przez młodzież i dzieci w ramach konkursu Kubiszówki „Pewnego razu w Bielsku-Białej”.  Do tej pory nasze miasto nie miało wielu legend i opowieści, które rozgrywają się w scenerii naszego miasta i regionu.  Zmienili to uczestnicy konkursu. Na stronie projektu można podziwiać m. in. animację opowiadającą o rzece Białej, która połączyła zakochanych, legendę o niezwykłym smoku, który mieszkał kiedyś na Magurce, opowiadanie o pani Walewskiej, której płaszcz szyli tkacze z Bielska, czy  baśń o Bolesławie i Leonie, którzy zamieszkali na Zamku Sułkowskich. Szczególną wartość w zakresie utrwalania lokalnej historii ma prawdziwa opowieść o rodzinie Hani Musioł, która w czasie wojny ukrywała w cegielni polskie książki i sztandar dzisiejszego Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.

Ciekawą propozycją dla poszukiwaczy informacji o naszej miejscowości jest też interaktywna mapa Bielska-Białej, którą można znaleźć na stronie projektu.

Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia strony BB DLA DZIECI W SIECI www.bbdladzieci.pl.
Odkrywajmy wraz z nią historię miasta! Niech będzie też inspiracją dla młodych bielszczan, lubiących literackie wyzwania.

Na przyszły rok Kubiszówka znów zapowiada konkurs „Pewnego razu w Bielsku-Białej”!