Wystrzelili satelitę
Nasi uczniowie są w finale olimpiady CanSat zorganizowanej przez Agencję Kosmiczną. Zbudowali satelitę wielkości puszki napoju. Satelita opadając na spadochronie z wysokości 2000 metrów wykonał setki zdjęć i pomiarów. I szczęśliwie powrócił na ziemię.
Zespół teamVLO tworzą uczniowie: Emil Kielar, Krzysztof Janota, Natalia Pierkiel i Julia Zielińska oraz opiekun dr Dawid Kotrys. Długie tygodnie projektów, obliczeń i prac konstruktorskich zweryfikowało pomyślnie doświadczenie przeprowadzone na Pustyni Błędowskiej. Do rakiety Solaris załadowano sześć satelitów - tyle drużyn zakwalifikowało się do finału olimpiady. Rakieta wyniosła satelity na wysokość 2000 metrów. Uwolnione tutaj urządzenia zaczęły swobodnie opadać na niewielkich spadochronach. Nasz satelita, w trakcie opadania, wykonał kilkadziesiąt zdjęć powierzchni ziemi. Dokonał również pomiarów ciśnienia, wilgotności powietrza, temperatury i natężenia światła. Wszystkie zainstalowane w satelicie urządzenia i czujniki spisały się bez zarzutu. Teraz nadszedł czasy, by uzyskane dane wykorzystać do oszacowania zdolności wegetacyjnych obszaru zbadanego przez satelitę. Okazją do ich przedstawienia będzie prezentacja finałowa, którą nasi uczniowie, wraz z członkami pozostałych pięciu drużyn przedstawią w kwietniu. Zwycięzcy olimpiady będą reprezentować Polskę w finale międzynarodowym.
CanSat to międzynarodowy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej. Polega on na samodzielnym konstruowaniu symulatorów sond kosmicznych przez uczniów i uczennice oraz przeprowadzeniu za ich pomocą badań naukowych. Dzięki temu młodzież ma szansę zaangażować się w autorski projekt naukowy i inżynierski, już na etapie edukacji szkolnej.
O sukcesie naszych uczniów pisze portal bielsko.biala.pl.
Postępy prac naszej ekipy można śledzić na jej profilach:
- Facebook - https://www.facebook.com/teamvlo.cansat,
- Instagram - https://www.instagram.com/teamvlo.cansat.
Więcej informacji na temat konkursu CanSat można znaleźć na stronie https://esero.kopernik.org.pl/konkurs-cansat/.