Przejdź do treści

Twórcze wakacje z Miejskim Domem Kultury

14-08-2020 Kultura
Obrazek aktualności Twórcze wakacje z Miejskim Domem Kultury

Podczas tegorocznych wakacji Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej postawił przede wszystkim na kreatywność i bezpieczeństwo. Organizatorzy zadbali o to, aby dzieci mogły skorzystać na miejscu, w poszczególnych domach kultury, z ciekawych zajęć plastycznych, konkursów i zabaw przeprowadzanych w ramach „Akcji Lato 2020”, czyli letnich warsztatów artystycznych.

- Z uwagi na sytuację związaną z koronawirusem – mówi dyrektor MDK Zbigniew Hendzel – opracowaliśmy oryginalną formułę warsztatów artystycznych. W trosce o bezpieczeństwo uczestników musieliśmy zorganizować mniej liczne grupy. Przygotowaliśmy bardzo atrakcyjny i urozmaicony program. We wszystkich placówkach MDK z wakacyjnych warsztatów skorzystało prawie 600 dzieci. Naszym priorytetem było zapewnienie dzieciom odpowiedniego wypoczynku w warunkach obowiązujących obostrzeń sanitarnych.

To że grupy w tym roku były bardziej kameralne, miało dobre strony. Pozwalało na nawiązanie wartościowych relacji między uczestnikami i bezpieczną integrację, co jest szczególnie ważne w czasie, kiedy dzieci i młodzież przez kilka ostatnich miesięcy wyjątkowego, bo różniącego się od poprzednich roku szkolnego pozostawała w izolacji od środowiska rówieśniczego. Instruktorzy mogli zająć się kształtowaniem indywidualnych relacji w kameralnych grupach. Dzieci dużo czasu spędzały na miejscu, a większość zajęć, przy których szybko mijał czas stanowiły te o charakterze manualnym.

Uczestnicy warsztatów w poszczególnych placówkach filialnych MDK mieli okazję zmierzyć się m.in. z ceramiką, papieroplastyką i decoupage'em oraz zróżnicowanymi technikami rękodzielniczymi. Malowali, na przykład na tekturze, czy specjalnych płytach a nawet na materiale, tworząc projekty własnych koszulek. Własnoręcznie zdobili kubki – spersonalizowany gadżet będzie kapitalnym wspomnieniem wakacji podczas jesiennych wieczorów. Często w ruch szła kolorowa kreda – młodzi artyści zdobili chodniki i kamienie.

Niektórzy szyli nawet zabawki z filcu i łączyli różne materiały w ciekawe formy, ale poza tym brali też udział w zajęciach tanecznych, bądź muzycznych, grali w gry planszowe i zręcznościowe, uczyli się jak udzielać pierwszej pomocy, chodzili na długie spacery (na przykład odwiedzić alpaki), uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych i spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Nie mogło oczywiście zabraknąć ćwiczeń rytmiczno-ruchowych. Zabawa przeplatała się z rozbudzaniem zainteresowań i zaciekawienia otaczającym światem.