Od tradycji po nowoczesne technologie w cukiernictwie w Europie
NOWY MIĘDZYNARODOWY PROJEKT
W ZESPOLE SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH I HANDLOWYCH W BIELSKU-BIAŁEJ
Miło nam poinformować, że Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych rozpoczyna realizację projektu międzynarodowego POWER - Ponadnarodowa Mobilność Uczniów pt. „Od tradycji po nowoczesne technologie w cukiernictwie w Europie”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.Projekt jest skierowany do uczniów klas drugich, trzecich i czwartych kształcących się w zawodzie technik technologii żywności. Już w listopadzie br. grupa 15 uczniów wraz z trzema opiekunami spędzi tydzień w Argèles-sur-Mer na południu Francji, gdzie nasza młodzież wraz z rówieśnikami z Lycée Christian Bourquin (szkoła hotelarsko-gastronomiczna) będzie rozwijać kompetencje kluczowe niezbędne do rozwoju osobistego i przyszłego zatrudnienia w dowolnym państwie unijnym.
Projekt zakłada podniesienie kwalifikacji i umiejętności zawodowych poprzez obserwację i udział w praktycznych zajęciach w międzynarodowej grupie, a także rozwój umiejętności językowych. Nasi uczniowie będą mieli okazję przekazać wiedzę i doświadczenie zdobyte w trakcie dotychczasowego kształcenia zawodowego francuskim rówieśnikom. Podczas mobilności zagranicznej młodzież będzie uczestniczyć zarówno w zajęciach teoretycznych, jak i praktycznych.
Zajęcia praktyczne odbywać się będą pod kierownictwem nauczycieli nauki zawodu ze szkoły przyjmującej i będą obejmowały obserwację i naukę wykonania tradycyjnych francuskich wyrobów cukierniczych. Natomiast uczniowie ZSGiH w kolejnych dniach zaprezentują techniki wypieku tradycyjnych polskich wyrobów cukierniczych. Ponadto nasi uczniowie odwiedzą zakłady przetwórstwa żywności (cukiernie, piekarnie), znajdujące się w miejscowości Argelès-sur-Mer i jej okolicach w celu poznania tradycyjnych i nowoczesnych technik sporządzania francuskich wyrobów cukierniczych na skalę przemysłową. Uczestnicy projektu będą mieli możliwość poznania realiów pracy w zawodzie za granicą, organizacji pracy we francuskich zakładach oraz asortymentu maszyn i urządzeń stosowanych w procesie produkcyjnym.
W trakcie trwania projektu wszyscy uczniowie (szkoły przyjmującej i szkoły wysyłającej) będą pracowali nad wspólnymi końcowymi efektami projektu.
Życzymy wielu pozytywnych wrażeń i owocnej pracy!
Koordynatorem projektu w naszej szkole jest pani Anna Nawrocka-Kaniewska