Przejdź do treści

Podsumowanie międzynarodowego projektu New Education Forum

22-11-2022

W dniach 14-16.11.2022 pierwszy raz przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Bielsko-Biała razem z Pełnomocnikiem Prezydenta ds. Osób Młodych Pauliną Żmijowską, na zaproszenie posła do PE Jana Olbrychta i ze wsparciem posła Tomasza Frankowskiego, reprezentowali miasto Bielsko-Biała podczas podsumowania międzynarodowego projektu New Education Forum w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Spotkanie w europejskiej stolicy to kontynuacja wspólnych rozmów i działań, które zostały zapoczątkowane w październiku podczas spotkania NEF na bielskiej uczelni, dzięki współpracy Wydziału Edukacji i Sportu w Bielsku-Białej oraz organizacji Center for Innovative Education (CIE) z Joanną Bochniarz. Na forum PE zostały wygłoszone bielskie rekomendacje i dobre praktyki działań dotyczące m.in.:

  • wpływu zielonych i cyfrowych transformacji kształtujących edukację w szkołach, kształcenie i rozwój przedsiębiorstw w UE
  • dobrych praktyk związanych z sektorem zatrudnienia europejskich pracowników i młodzieży
  • innowacyjnych rozwiązań technologicznych wspierających rozwój biznesu i nauki oraz dostępność cyfrową (również w systemie nauczania)


Gośćmi i prelegentami, którzy zapoznali się z prezentacją bielskiej delegacji byli m.in.:


  • członkowie Parlamentu Europejskiego
  • przedstawiciele Komisji Europejskich (Economic and Social Committee, Committee on Culture and Education, Committee on Internal Market and Consumer Protection and of the Committee on Employment and Social Affairs i inne)
  • posłowie
  • eurodeputowani
  • przedstawiciele zagranicznych organizacji rządowych (CEDEFOP, Federal Ministry of Education of the Austrian Government)
  • naukowcy i przedstawiciele nauki (Wielka Brytania, Irlandia)
  • przedstawiciele sektora prywatnego (Hiszpania)

 Wszystkie rekomendacje są konsultowane i analizowane pod kątem ich wdrożenia podczas obrad Komisji. W trakcie konferencji został zaprezentowany film dotyczący bielskiej edycji NEF pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego. Konsekwencją wyjazdu jest także zawiązanie wielu wartościowych, zagranicznych relacji, które mogą przyczynić się do realizacji nowych projektów, ze szczególnym uwzględnieniem bielskiej młodzieży. W najbliższym czasie odbędą się wydarzenia związane ze współpracą miasta Bielsko-Biała i organizacji CIE przy wdrażaniu kolejnych etapów projektu NEF na terenie naszego miasta (dla uczniów i nauczycieli).

------

EESC Employers' Group
Limerick Institute of Technology - LIT
Gobierno de Cantabria
The University of Edinburgh
EESC - European Economic and Social Committee
Technological University of the Shannon