Indeks do Fashion School. Wielki sukces projektantek mody z Bielskiej Szkoły Przemysłowej.
Wielkim sukcesem zakończył się udział naszych projektantek mody w III Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Projektantów i Krawców „Szmaragdowy Guzik”. 20 kwietnia jury w składzie: projektantka Magdalena Hasiak, Monika Tymicka i Marzena Kubiak wykładowczynie akademickie Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych oraz Renata Kupsch dyrektorka Fashion School w Poznaniu, postanowiło uhonorować:
I miejscem Natalię Kwiotek z kl. 3 TM w kategorii ubiór awangardowy,
II miejscem Oliwię Baścik z kl. 1TM w kategorii ubiór użytkowy
III miejscem Joannę Koczur z kl. 3 TM w kategorii ubiór użytkowy.
Temat tegorocznej edycji brzmiał: „Materia rzemiosła”, która jak wspominali organizatorzy mówi, że materiał można wykorzystać lub przetworzyć istniejący za pomocą narzędzi, które daje nam dawne rzemiosło jak i produkcja rzemieślnicza, która zawsze jest częścią produktu przemysłowego. Nasze projektantki zaprezentowały modele, które w bardzo różny sposób interpretują temat. Pojawiły się oryginalne hafty, ciekawa konstrukcja, plecionki, patchworki czy własnoręcznie farbowane tkaniny dawną techniką shibori.
Natalia zaprezentowała oryginalną kolekcję dzierganą pt.: „Złapana w sieć”, w której skupiła się na powrocie do tradycji zaplatania, dziergania, wiązania. Użyła odpady z dzianiny bawełnianej oraz kolorowych podkoszulek. Inspiracją stała się moda lat 70., która była erą wolności i indywidualności w wyrażaniu siebie poprzez ubiór. Wykonując kolekcję posłużyła się zręcznością palców bez użycia szydełka czy drutów to przesądziło o zdobyciu I miejsca oraz indeksu do Fashion School w Poznaniu.
Oliwii II miejsce zapewniła kolekcja pt.: „Błękitne puzzle”. Komisji przypadła do gustu sukienka, której spódnica stanowiła układankę różnych kształtów i odcieni jeansu przywodzącą na myśl puzzle. Część z nich ozdobiona została dodatkowo haftem krzyżykowym. Do stylizacji młodziutka projektantka wykorzystała kurtkę kupioną w secondhandzie ozdobioną własnoręcznie wykonaną ilustracją oraz trampki, również pomalowane specjalnie w tym celu. Wywalczona nagroda to 60 h kursu konstrukcji i szycia w prestiżowej poznańskiej szkole oraz bon wartości 500 zł.
Kolekcja Joanny pt.: „W stronę vintage” składała się z płaszczy. Materia rzemiosła uszytego modelu przejawiała się w dość skomplikowanej konstrukcji, precyzji wykonania detali przestrzennych oraz wnętrza odszytego ciekawą podszewką. Zamaszysty dół poruszał się wdzięcznie w trakcie chodzenia, a obszerny kaptur dodawał tajemniczości. Swoją kolekcją Joanna złożyła hołd dawnym mistrzom krawiectwa i konstruktorom zapewniając sobie tym samym III miejsce na podium oraz nagrodę w postaci kursu konstrukcji wartości 1300 zł w Szkole „FORMA” w Poznaniu.
Ogromy wysiłek i trud został nagrodzony. Były łzy radości i niedowierzanie. Jury podkreśliło wielkie zaangażowanie projektantek, bardzo wysoki poziom prac konkursowych wyróżniających się nie tylko oryginalnym podejściem do tematu, ale też mądrym i dojrzałym potraktowaniem tematu konkursowego.
Gratulujemy sukcesu i życzymy niesłabnącej energii w podejmowaniu kolejnych wyzwań.
Ewa Fodczuk