Absolwentka Bielskiej Szkoły Przemysłowej na WorldSkills w Kazaniu w Rosji
To już 45. edycja zawodów WorldSkills, jednak dla nas szczególnie wyjątkowa, ponieważ polska drużyna po raz pierwszy wzięła udział w światowej edycji konkursu, a tegoroczna absolwentka Bielskiej Szkoły Przemysłowej Agnieszka Marynowska miała okazję zaprezentować się w dyscyplinie: technologia mody. Towarzyszyła jej nauczycielka BSP Ewa Fodczuk, która uzyskała międzynarodowe uprawnienia eksperckie i sędziowskie.
WorldSkills odbywa się co 2 lata w różnych częściach świata ma zachęcić młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym. Inicjatywa stwarza również niepowtarzalną możliwość do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, promocji osiągnięć, a także nawiązywania kontaktów i budowaniu partnerstw edukacyjno-rynkowych. Konkurs to 4 dni zmagań, 56 konkurencji zawodowych, 1600 zawodników, 1500 ekspertów z 63 krajów świata. Swoim rozmachem przypomina olimpiadę sportową. W trakcie zawodów hale Expo, w których odbywały się zawody odwiedziło 100 000 widzów, a wśród nich uczniowie, nauczyciele, pracownicy ośrodków badawczych, sponsorzy, potencjalni pracodawcy oraz przedstawiciele rządów. Konkurs miał miejsce w Kazaniu, stolicy Tatarstanu, republice należącej do Federacji Rosyjskiej.
Polscy zawodnicy rywalizowali w 8 konkurencjach:
- technologii mody
- florystyce
- gotowaniu
- mechatronice
- spawalnictwie
- frezowaniu CNC
- robotyce mobilnej
- BIM- Modelowaniu Informacji o Budynku
Zadanie konkursowe Agnieszki Marynowskiej tzw. Test Project składało się z 4 modułów. Musiała wykonać: serię rysunków modelowych do wylosowanego materiału i pory roku, konstrukcję spódnicy asymetrycznej oraz układ szablonów wraz z opisem technologicznym, zaprojektować, przygotować konstrukcję oraz uszyć płaszcz na podszewce z tkaniny wełnianej w stylu Carskiej Rosji według określonych kryteriów oraz upiąć na manekinie sukienkę z muślinu. Zadanie konkursowe wymagało od Agnieszki niezwykłej dyscypliny, skupienia, dynamicznego tempa pracy oraz bezbłędnego wykonywania poszczególnych etapów. Nie było miejsca na pomyłki czy poprawki. Czas na wykonanie poszczególnych modułów był ściśle określony. Agnieszka poradziła sobie z zadaniem dobrze, ukończyła wszystkie moduły co jak się okazała nie było łatwe. Uplasowała się na 24 pozycji. Mamy nadzieje, że zdobyte doświadczenie i umiejętności pomogą Agnieszce w spełnieniu jej zawodowych marzeń.